Ako získať zákazníkov vďaka blogu bez toho, aby ste predávali v každom článku

Obsahový marketing | Martin Sobek | 21. 5. 2018

model see think do care

Predávať v každom článku. To je jeden z mýtov o blogu a obsahovom marketingu. Firemný blog má skvelé výhody, ale pri jeho tvorbe potrebujete stratégiu, aby ste zaujali a uspeli. Môžete sa oprieť o model See Think Do Care.

Autori obsahu si často myslia, že v článku musia vyzvať na kúpu produktu či objednávku služby. Nerobte to za každú cenu. Je to mýtus. Potom sa nedá hovoriť o content marketingu, ale o čistej reklame.

 

Predstavte si článok o histórii vysávačov. A na jeho konci CTA tlačidlo, ktoré odkazuje na e-shop. S výrazným textom OBJEDNAŤ. Vôbec to k sebe nepasuje. Zaujímam sa o históriu: k nákupu mám veľmi ďaleko. Skôr by som privítal možnosť prihlásiť sa na odber podobných pútavých článkov.

 

Nie všetci čitatelia chcú hneď nakúpiť. Ich zámer môže byť úplne iný. Ešte sa len zoznamujú s vašou značkou alebo hľadajú hodnotné informácie? Nenaliehajte, aby nakúpili.

 

Firemný blog neslúži na priamy a agresívny predaj. Obsahový marketing na to ide pomalšie. Nárastom návštevnosti webu, zvyšovaním povedomia o značke či budovaním databázy kontaktov.

 

ciele obsahového marketingu

Výzva na akciu by v obsahu nemala chýbať. Ale nevyzývajte čitateľov len na to, aby míňali peniaze. Nechajte ich odoberať newsletter, zdieľať článok či stiahnuť e-book. Takto sa im postupne dostanete pod kožu.

 

Model See Think Do Care delí vašich potenciálnych a aktuálnych zákazníkov podľa toho, v ktorej fáze nákupného procesu sa nachádzajú. V každej fáze im ponúknite iný obsah.

 

4 fázy nákupného cyklu upozorňujú na dve zásadné zistenia:

 
 • predaj je iba časť celého marketingového procesu,
 • predajom sa kontakt so zákazníkom nekončí.
 

Aby ste sa dopracovali k predaju, najprv musíte zaujať ľudí v predošlých fázach. Tých, ktorí ešte nie sú pripravení nakúpiť. Používateľ by mal k nákupnému rozhodnutiu dospieť sám. Vy ho k tomu môžete efektívne doviesť.

 

V každej fáze ľudia hľadajú iné informácie. V každej potrebujete špecifický obsah, aby ste ich zaujali. Vymedzte si cieľové publiká a zistíte, aké problémy v danej fáze riešia. A aké témy im ponúknuť.

 

Ešte lepšie urobíte, keď k tomu pridáte analýzu kľúčových slov. Výrazy si rozdeľte podľa používateľského zámeru. Tiež sa líši v každej fáze.

1. See

V úvodnej fáze sa používateľ prvýkrát stretne s vaším webom. Dostane sa naň z Googlu či sociálnej siete. Nemá jasný cieľ, preto potrebujete zaujať jeho pozornosť. Ideálne hodnotným obsahom.

 

Používateľa upútate všeobecnými témami, pretože ho ešte vôbec nepoznáte. Neviete, čo presne ho zaujíma. Často to nevie ani on sám.

 

Pri všeobecných témach stavte na SEO a naozaj kvalitné spracovanie. Čím všeobecnejšie zameranie, tým viac konkurenčných článkov. Postarajte sa o to, aby ste medzi nimi vynikli.

 

A čo CTA? Od používateľa vo fáze See žiadajte čo najmenej. Môžete ho vyzvať, aby si prečítal ďalšie články z vášho blogu. Aby vás sledoval na sociálnych sieťach. Alebo sa prihlásil na odber noviniek.

 

Sociálne siete však nie sú stvorené na predaj. Preto sa snažte získať kontakt na používateľa. Okrem odberu noviniek mu ponúknite e-book či online kurz. S jeho e-mailovou adresou môžete ďalej pracovať a efektívne ho posúvať v nákupnom cykle.

 

Jasné, po novom to musíte robiť tak, aby ste boli v súlade s GDPR.

 

Aké blogové príspevky fungujú vo fáze See?

 
 • články o všeobecných témach
 • tipy, triky, rady
 • návody pre začiatočníkov
 

obsah vo fáze see

2. Think

Keď sa používateľ dostane do fázy Think, už zvažuje, či mu viete pomôcť. Pozná vašu stránku, číta blog a zrejme aj odoberá newsletter. Vaša komunikácia v tejto fáze rozhodne o tom, či z neho spravíte zákazníka.

 

Obsah zacieľte na jeho potreby a problémy. Píšte o možnostiach, ako ich vyriešite. Vysvetlite používateľovi, že mu práve teraz dokážete pomôcť. A články ukončite jasnou výzvou na akciu.

 

Vo fáze Think sa zamerajte na tento obsah:

 
 • články o konkrétnych a aktuálnych témach,
 • články o tom, ako vaša ponuka pomôže práve ľuďom, na ktorých cielite.
 

Používateľ v tejto fáze porovnáva vašu ponuku s konkurenciou. Nielen ceny, ale hlavne výhody, ktoré mu prinesie. Potrebujete, aby sa bližšie zoznámil s vašimi službami a produktmi. Usmernite ho, aby si objednal skúšobnú verziu služby. Alebo vzorku produktu zdarma. Lákavo pôsobí aj bezplatná konzultácia.

 

obsah vo fáze think

3. Do

V tejto fáze je používateľ pripravený nakúpiť na vašej stránke. Napríklad mu končí skúšobná verzia služby. Vaším cieľom je, aby si objednal plnú verziu.

 

Stačí ho k tomu efektívne motivovať. Nezabudnite na dôveryhodnosť, ktorá je kľúčová pri získavaní nových zákazníkov. Zobrazte svoje kontaktné údaje, pridajte certifikáty a referencie.

 

Používateľovi naservírujte ako na podnose vstupnú stránku, na ktorej vykoná konverziu. Predĺži objednávku, kúpi si produkt či vyplní kontaktný formulár.

 

Blog nie je vo fáze Do práve najvhodnejší kanál. Napriek tomu si môžete pomôcť aj článkami:

 
 • ako nakupovať,
 • ako získať špeciálnu zľavu,
 • bonusový obsah k objednávke.
 

obsah vo fáze do

4. Care

Predajom sa kontakt s používateľom nekončí. Nevykašlite sa naňho.

 

Ak u vás niekto nakúpi aspoň dvakrát, stane sa z neho zákazník. Vaším cieľom je udržať si ho. Každá firma sa najviac teší z nárastu stálych klientov.

 

Udržať si zákazníka znamená, že každý mesiac alebo rok obnovuje svoje predplatné, pravidelne využíva vaše služby a nakupuje produkty z e-shopu. Dôležitú úlohu tu hrá starostlivosť o klienta a kvalitná zákaznícka podpora. Zaváži aj atraktívny vernostný program.

 

Vo fáze Care nezabudnite na zákazníkov, ktorým sa zídu ďalšie informácie. Pripravte pre nich užitočný obsah:

 
 • ako sa starať o produkt,
 • ako robiť jeho servis,
 • ako predĺžiť jeho životnosť.
 

obsah vo fáze care

Hodnotný blog pomôže predaju

Firemný blog má prinášať zaujímavé a užitočné informácie bez okatého predaja a nátlaku. Používateľov však môžete efektívne posúvať v nákupnom cykle aj bez toho, aby ste ich nútili nakúpiť. Ako na to?

 
 • Používajte vizuálny obsah
 

Vizuálny obsah láka nielen na prezeranie, ale aj na zdieľanie. Ľudia si veľmi radi pozrú video, v ktorom predstavíte produkt a ukážete, ako ho správne používať. Ale nejde len o videá. Výborne fungujú aj obrázky s dátami: infografiky, grafy, tabuľky.

 
 • Odkazujte na relevantný obsah
 

Hodnotu článku zvýšite odkazmi na ďalšie zdroje informácií, ktoré čitateľom rozšíria obzory. Čo sa nevojde do textu, pridajte ako odkaz. Či už priamo v článku ako anchor text, alebo na záver.

 
 • Nebojte sa emócií
 

Možno ponúkate najnižšiu cenu na trhu. Alebo výhodné benefity k objednávke. To však nemusí stačiť. Na používateľov platia emócie. Rozhodujú sa podľa nich v B2B aj B2C segmente. Musia pochopiť, že sú v situácii, v ktorej im pomôžete práve vy.

 
 • Myslite na postupnosť
 

Všetko má svoj čas. Z používateľa, ktorý prvýkrát príde na váš web, sa zrejme nestane hneď stály zákazník. Užitočnými článkami v blogu ho však k tomu môžete postupne priviesť. Od prvej návštevy webu cez vstupnú stránku až k vyplnenému formuláru alebo objednávke produktu.

 
 • Reagujte na komentáre
 

Niektorí čitatelia budú komentovať vaše články a pýtať sa na ďalšie informácie. A v komentároch už môžete predávať. Ak sa to hodí a žiadajú si to, odkážte ich na predajné podstránky. To platí aj pre komentáre na sociálnych sieťach.

SUMÁR: Ako získať zákazníkov vďaka blogu bez toho, aby ste predávali v každom článku

 • Nenúťte ľudí nakupovať, keď na to nie sú pripravení.
 • V blogu prezentujte svoje know-how. Nespájajte ho s nátlakovým predajom.
 • Rozdeľte si publikum podľa modelu See Think Do Care.
 • Tvorte užitočný obsah s efektívnymi výzvami na akciu pre ľudí v každej fáze.
 • Postupne sprevádzajte používateľov celým nákupným cyklom.

Užitočný článok? Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články