Telefonické konverzie v Google Ads: Aké máte možnosti?

PPC reklama | Martin Sobek | 20. 3. 2018

telefonické konverzie AdWords

Konverziu najľahšie zarátate, keď zákazník príde na web cez AdWords reklamu a odošle vyplnený formulár. Alebo si objedná produkt v e-shope. Vtedy je to jasné. Veľa ľudí však radšej zavolá.

Kedy volajú najčastejšie? Buď majú akútny problém, alebo sa chcú poradiť a dozvedieť viac. V takých prípadoch im vyhovuje skôr telefonát. A firme tiež.

 

Telefonická komunikácia sa nemusí skončiť objednávkou. Ale je efektívnejšia. Uľahčuje a urýchľuje kontakt medzi firmou a záujemcom. Ako?

 
 • záujemca nemusí čakať na odpoveď
 • vie lepšie formulovať svoje požiadavky
 • má istotu, že ho správne pochopíte

Prečo sledovať telefonické konverzie?

O výhodách hovorov z pohľadu firmy nemusím veľa písať. V porovnaní s e-mailom vám dávajú viac možností, ako presvedčiť. Môžete byť osobnejší a potvrdiť svoju odbornosť. Telefonát sa podobá na osobný kontakt, preto vám môže zvýšiť dôveryhodnosť.

 

Ak používateľ zavolá do firmy, podľa mojich skúseností je zvyčajne bližšie ku konverzii. Nie na začiatku nákupného cyklu.

 

Hovory sú rovnocenné, a často aj hodnotnejšie dopyty ako e-maily a vyplnené formuláre. Podľa dát o telefonických konverziách môžete optimalizovať kampaň. Meniť cenové ponuky a rozpočty. Umožnia vám lepšie posúdiť ROI a odozvu zákazníkov na AdWords kampaň.

 

Na sledovanie konverzií z hovorov potrebujete rozšírenie o telefonické funkcie. Povinne by si ho mali nastaviť lokálne firmy. A hlavne tie, ktoré ponúkajú služby.

 

rozšírenia reklamy

Prvý príklad z praxe: Upchá sa vám umývadlo. Na Googli si nájdete inštalatéra, ktorý pôsobí vo vašom meste. Nemáte čas prezerať jeho web. Radšej mu rovno z reklamy zavoláte. Vysvetlíte problém a spýtate sa na cenu.

 

Druhý príklad z praxe: Chcete sa presťahovať. To je menej akútny prípad ako pri upchatom umývadle. Neobjaví sa z minúty na minútu. Ale aj tak vám viac vyhovuje, keď so sťahovákom preberiete náročnosť sťahovania. Rezervujete si termín sťahovania alebo aspoň obhliadky.

 

Aj v prípade e-shopov sa nájdu používatelia, ktorí nekliknú na stránku, ale volajú rovno z reklamy. Napríklad sa chcú informovať o vašich produktoch a poradiť sa pri výbere.

 

Stretol som sa aj s kampaňami, pri ktorých ľudia vôbec nevypĺňali formulár. Iba volali. A to až po príchode na stránku. Sledovanie hovorov priamo z reklamy nestačilo. Ale aj to sa dá v AdWords vyriešiť.

 

Ešte pár poznatkov k telefonickým konverziám:

 
 • hovory môžete merať ako klasické konverzie: od úrovne kampane až po úroveň kľúčových slov,
 • v AdWords môžete merať len hovory, ktoré prišli do vašej firmy vďaka reklame na Googli,
 • tieto hovory sa nedajú nahrávať.
 

Dôvody, prečo sledovať telefonické konverzie, som vysvetlil. Google AdWords vám ponúka viaceré možnosti.

Hovory z reklám

Do tejto kategórie patria konverzie, ktoré získate vďaka rozšíreniu o telefonické funkcie alebo reklame iba na volanie. Potrebujete aktivovať aspoň jeden z týchto spôsobov. Oba sú dostupné len pre používateľov, ktorí vyhľadávajú cez mobil.

 

V novom prostredí AdWords postupujte takto:

 

1. Medzi ikonami v pravom hornom rohu vyberte ikonu francúzskeho kľúča. V stĺpci Meranie kliknite na Konverzie.

 

konverzie v AdWords

 

2. V sekcii Konverzné akcie kliknite na biele znamienko + v modrom kruhu.

 

3. Vyberte Telefonické hovory a kliknite na možnosť Hovory z reklám s rozšíreniami o telefonické funkcie alebo z reklám iba na volanie.

 

hovory z reklám

 

4. Na nastavenie konverznej akcie musíte vyplniť tieto polia:

 
 • názov,
 • kategória,
 • hodnota,
 • počet,
 • trvanie hovoru,
 • dĺžka sledovania konverzie,
 • zahrnúť do stĺpca Konverzie,
 • atribučný model.
 

Pri každom políčku vám AdWords ponúka informácie z pomocníka a príklady. Preto sa zastavím len pri nastavení trvania hovoru. Toto nastavenie najviac ovplyvní počet telefonických konverzií. Keď dĺžka hovoru presiahne nastavenú hodnotu, započíta sa to ako konverzia.

 

Trvanie hovoru nastavte podľa svojich skúseností. Chcete rátať ako konverzie len tie hovory, ktoré nimi reálne môžu byť? Lepšia je vyššia hodnota: okolo 60 sekúnd. Chcete rátať každý hovor ako konverziu? Uveďte čo najnižšiu hodnotu. Ale pozor, aby ste nerátali aj používateľov, ktorí zavolajú napríklad omylom. Aj keď ich nebude veľa.

 

5. Kliknite na Vytvoriť a pokračovať. Potom na Hotovo.

 

konverzná akcia

 

6. Pokračujte úpravou rozšírenia o telefonické funkcie alebo reklamy iba na volanie. Povoľte prehľad hovorov a vyberte názov konverznej akcie, ktorú ste vytvorili.

 

rozšírenie o telefonické funkcie

Hovory na telefónne číslo na vašom webe

Používateľovi však často nestačia informácie v reklame. Potrebuje vedieť viac, a to mu môže ponúknuť až návšteva webu. Ak sa potom rozhodne zavolať, v AdWords to viete zmerať.

 

Princíp aj postup nastavenia sa prakticky zhoduje s hovormi z reklám, preto ho nebudem podrobne rozpisovať. Spomeniem len rozdiely. Tie sú kľúčové.

 

Bod č. 3 z predošlého nastavenia sa líši v zdroji telefonických hovorov. Vyberte druhú možnosť: Hovory na telefónne číslo na vašom webe.

 

hovory na webe

 

Ďalší rozdiel je v inštalácii kódu sledovania. Môžete sledovať hovory na jedno aj viaceré telefónne čísla. Pomocník AdWords vám ponúka podrobný návod na inštaláciu kódu, manuálnu úpravu zdrojového kódu a kontrolu nastavenia. Všetko s príkladmi.

Kliknutia na telefónne číslo na vašom mobilnom webe

Záujemca o vaše služby sa dostal na váš web v mobile. Chce vám zavolať. Je preňho neprirodzené prepisovať číslicu po číslici. V smartfóne môže číslo z webu aj skopírovať a zavolať naň. Ale úplne najľahšie to vyrieši jedným kliknutím.

 

Môžete sledovať kliknutia na číslo vo forme odkazu, obrázku alebo tlačidla. Nevýhodou je, že takto sa dajú merať len samotné kliknutia. Nie hovory. To znamená, že nenastavujete trvanie hovoru.

 

Ako zdroj telefonických konverzií zvoľte Kliknutia na číslo na vašom mobilnom webe. Na otázky o nastavení a inštalácii kódu vám opäť najlepšie odpovedia pokyny v AdWords pomocníkovi.

 

kliknutia na číslo v mobile

Kde sledovať hovory a konverzie?

V novom prostredí AdWords si môžete upraviť štatistické stĺpce, aby ste si uľahčili sledovanie telefonických konverzií. V kategórii Podrobnosti volaní vyberte možnosti:

 
 • telefonické hovory,
 • zobrazenia telefónneho čísla,
 • miera volaní.
 

Tieto metriky môžete sledovať na úrovni kampane, reklamnej skupiny, reklamy aj kľúčového slova.

 

podrobnosti volaní v stĺpcoch

 

Ďalšia možnosť je segmentovať štatistiky podľa konverznej akcie alebo zdroja konverzie. V oboch prípadoch sa pod (napríklad) kampaňou zobrazia ďalšie riadky, ktoré vás informujú o telefonických konverziách.

 

Najviac detailov o hovoroch nájdete v Preddefinovaných prehľadoch (predtým Dimenzie): v časti Podrobnosti o volaniach. Vyberte si časové obdobie a AdWords vám zobrazí informácie o každom jednom volaní. Či už ste hovor prijali, alebo nie. Dáta môžete aj filtrovať.

 

preddefinované prehľady hovory

Záver

Merať konverzie klasickým spôsobom vždy nestačí. Telefonické konverzie vám dajú jasný signál, či hovory do vašej firmy vedú k objednávkam. Výsledky vám pomôžu lepšie rozdeliť rozpočet.

 

Nemusíte si viesť žiadnu offline štatistiku. V prehľadoch nájdete všetky informácie o hovoroch do firmy vďaka AdWords. Veľkou výhodou je, že systém dokáže sledovať aj situácie, keď vám používateľ zavolá až po príchode na stránku. Získate tak kompletný prehľad o konverziách.

Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články