Ukážka a diagnostika reklamy: Overte si, či vás Google zobrazuje

PPC reklama | Martin Sobek | 29. 5. 2018

ukážka a diagnostika reklamy

Hľadať svoju reklamu priamo v Googli nie je najlepší nápad. Preto v AdWords nájdete nástroj, ktorý simuluje reálnu aukciu. Naučte sa ho správne používať a zistite, za akých okolností vyhľadávač zobrazí vašu reklamu.

Jasné, že hľadanie v Googli je pohodlnejšie. Nemusíte sa prihlásiť do AdWords. Nemusíte nič vypĺňať. Len napíšete konkrétny výraz a máte výsledky. Tých pár sekúnd navyše však stojí za to.

 

Odolajte pokušeniu a používajte nástroj Ukážka a diagnostika reklamy. Google ho vyvinul presne na tento účel.

Prečo používať nástroj Ukážka a diagnostika reklamy?

Ukážka a diagnostika reklamy vám adekvátne nahradí reálne vyhľadávanie. Sú 2 hlavné dôvody, prečo používať tento nástroj.

 
 • Vplyv na mieru prekliknutia
 

Každé skutočné zobrazenie reklamy ráta AdWords do štatistík. Nerozlišuje, či si overujete viditeľnosť reklám, alebo ste ozajstný zákazník.

 

Keď nájdete svoju reklamu v Googli a nechcete zaplatiť za kliknutie, dáta obohatíte iba o zobrazenie. Prípadne viac zobrazení. Čím viac ich bude, tým viac klesne vaša miera prekliknutia. A tomu by ste sa mali vyhnúť.

 

Miera prekliknutia (CTR) je veľmi dôležitý faktor. Ukazuje, ako často ľudia klikajú na vaše reklamy. A čím viac klikajú, tým lepšie pre Google. AdWords vníma vysokú CTR pozitívne a premietne to do skóre kvality kľúčových slov. S vyšším skóre kvality zaplatíte za kliknutia menej.

 

CTR tak môže výrazne ovplyvniť výkonnosť vašich PPC kampaní. Vďaka nástroju Ukážka a diagnostika reklamy nemusíte riskovať, že si ju nechtiac znížite.

 

miera prekliknutia

 • Nepresné výsledky vyhľadávania
 

Hľadáte svoju reklamu v Googli opakovane? Môže sa stať, že vám ju vyhľadávač už nezobrazí. A vás prepadne panika, že vám konkurencia preberie všetkých zákazníkov.

 

Pravda je však inde. Ak reklamu vidíte často, ale vôbec na ňu nekliknete, Google si to všimne. Usúdi, že reklama vás nezaujala a nie je užitočná. Preto vám ju nabudúce nemusí zobraziť.

 

Uvidíte tak iné výsledky, ako systém ukáže ostatným používateľom.

Ako to funguje?

Ešte pred použitím nástroja si overte, či Google už schválil vašu reklamu. Hlavne vtedy, keď ste ju práve vytvorili alebo upravili. Povolená musí byť aj daná kampaň či reklamná skupina. Aj kľúčové slovo, na ktoré sa má reklama zobraziť.

 

Ako nájdete nástroj Ukážka a diagnostika reklamy? Existujú 2 spôsoby.

 

1. V novom prostredí AdWords kliknite na ikonu Nástroje, fakturácia a nastavenia. V sekcii Plánovanie vyberte Ukážka a diagnostika reklamy.

 

nástroje v menu

2. Do nástroja sa dostanete aj cez každé kľúčové slovo v účte. Stačí prejsť kurzorom na hodnotu v stĺpci Stav a kliknúť na názov nástroja.

 

stav kľúčových slov

Teraz môžete nástroj používať. Potrebujete zadať 4 parametre, podľa ktorých vám ukáže výsledky.

 

parametre nástroja

 • Oblasť
 

Lokalita, v ktorej sa zobrazujú vaše reklamy. Vyberte krajinu, kraj či mesto. Funguje to, aj keď inzerujete v zahraničí.

 
 • Jazyk
 • Zariadenie
 

Môžete si vybrať stolné počítače, mobily a tablety. V staršej verzii AdWords si pri mobilných zariadeniach zvolíte aj konkrétny operačný systém.

 

Tieto 3 parametre sa musia zhodovať s nastavením kampane. Cielite na konkrétnu oblasť, jazyk či zariadenie? Uveďte presné informácie.

 
 • Hľadaný výraz
 

Na záver zadajte kľúčové slovo, ktoré chcete skontrolovať. Ak ho máte v kampani, nástroj vám ho ponúkne v zozname odporúčaných výrazov. Stačí si vybrať.

 

Teraz vám nástroj zobrazí reálne výsledky vyhľadávania. Zohľadní cenové ponuky, skóre kvality a celkové hodnotenie reklamy. Uvidíte však len prvú stranu Googlu.

 

Nástroj hneď na začiatku uvedie, či sa vaša reklama zobrazuje. Ak nie, dozviete sa prečo. Príčinou môže byť aj to, že reklame sa ušlo miesto až na druhej (prípadne ďalšej) strane Googlu.

 

výsledky simulovanej aukcie

Záver: Výhody simulovanej aukcie

 • získate úplne rovnaké výsledky ako pri reálnom vyhľadávaní
 • hneď po schválení reklamy si overíte jej zobrazenie a uvidíte, či vyniká medzi konkurenciou
 • podľa toho môžete robiť úpravy a zvýšiť kvalitu reklám
 • odhalíte problémy so zobrazením reklamy aj bez skutočného vyhľadávania
 

Okrem toho zistíte:

 
 • ktoré odkazy na podstránky a iné rozšírenia Google zobrazí,
 • na ktorej pozícii je vaša reklama (môže byť aj pod prirodzenými výsledkami),
 • či nemáte nízku CTR kvôli tomu, že vás predbehli lokálne výsledky (v rôznych lokalitách),
 • ktorých konkurentov Google zobrazí spolu s vami,
 • ako vaša reklama vyzerá v rôznych zariadeniach.

Najnovšia aktualizácia článku: 25. jún 2018

Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články