7 kľúčových výhod a 3 nevýhody firemného blogu

SEO copywriting | Martin Sobek | 23. 1. 2017 | INFOGRAFIKA

Firemný blog má veľa skvelých výhod, ale aj zopár nevýhod.

Každá marketingová stratégia má výhody aj nevýhody. Chcete naštartovať tvorbu firemného blogu? Zvážte, či máte dosť času, prostriedkov alebo kvalitných autorov.

Firemné blogy sú dnes veľmi obľúbené. Prečo? Pretože trh zaplavilo obrovské množstvo služieb a produktov. Konkurencia je priveľká. A dôvera ľudí v tradičnú reklamu klesá.

 

Dnes už nestačí mať pekný billboard. Nestačí hádzať letáky do schránok. Ani pustiť reklamu v televízii. Reklamné bannery na webe tiež nie sú také zaujímavé ako pred pár rokmi.

 

Zákazníci sa v tomto reklamnom labyrinte úplne stratili. A firmy museli zmeniť stratégiu.

Dokážte čitateľom, že pre nich budete prínosom

Čo dnes funguje? Užitočný obsah, ktorý čitateľov niečo naučí. Poradí im. Pomôže. Alebo aspoň pobaví a zlepší deň. A to všetko väčšinou zdarma.

 

Aká je teda úloha firemného blogu? Nemá rovno predávať. Má pomáhať, prinášať novinky a prospešné informácie, ktoré čitatelia využijú.

 

Prečo však investovať do niečoho, čo priamo nepredáva? Keď tvorba obsahu niečo stojí, prečo ho ponúkať zdarma? Myslite na to, že konkurencia je veľká. A priama reklama ľudí čoraz viac otravuje.

 

Alebo to nepoznáte? Keď vyberiete letáky zo schránky, veľa z nich skončí hneď v koši. Keď v televízii pustia reklamu, okamžite prepínate. A hľadáte kanál, na ktorom reklama nebeží.

 

Zákazníkov si musíte najprv získať. Ideálne tak, že im zdarma pomôžete. Aspoň čiastočne. Musia pochopiť váš prínos.

 
  • Ako naplníte ich túžby?
  • Ako vyriešite ich problémy?
  • Ako uspokojíte ich potreby?
 

To im pekne vysvetlite v článkoch. A oni neskôr zistia, že vaše služby a produkty im pomôžu ešte viac ako obsah zdarma.

 

Presvedčte čitateľov o užitočnosti svojho obsahu.

7 výhod firemného blogu

Firemný blog má úžasné výhody. Kto ho rozbehol, nevie si ho vynachváliť. Na čo sa môžete tešiť?

1. Získate veľa nových návštevníkov

Koľko času ľudia strávia na vašom webe, keď nemáte blog? Môžu si prečítať len o vašich službách a produktoch. Alebo o profile firmy. Inak nemajú dôvod ostávať.

 

Vďaka firemnému blogu bude váš web oveľa atraktívnejší. Jeho návštevnosť výrazne stúpne. Ľudia ho ľahšie nájdu v prirodzených výsledkoch vyhľadávania. A vďaka obsahu vás aj lepšie spoznajú.

 

Čím viac článkov napíšete, tým viackrát sa môžete umiestniť vo vyhľadávačoch. Viac kvalitných článkov znamená vyšší počet fanúšikov a pravidelných čitateľov.

 

Takže nezískate len nových návštevníkov. Niektorí sa k vám budú radi vracať.

 

Ale hlavne sa o vás dozvedia ľudia, ktorí predtým vôbec nepoznali vašu firmu. A objavia vás vďaka obsahu, ktorým im pomohol. Alebo ich pobavil. To je príjemnejšie ako reklama, však?

2. Získate relevantné dopyty

Firemný blog nepredáva priamo. Ale to neznamená, že nepredáva vôbec.

 

Ľudia budú priebežne reagovať na váš obsah. Pýtať si viac informácií. A niektorí rovno využijú vaše služby. Alebo nakúpia vo vašom e-shope.

 

Aj keď nenakúpia ihneď, vôbec to nie je problém. Každý dopyt je dôležitý. Zbierajte e-mailové adresy tých, ktorí vás kontaktovali vďaka obsahu. Využite ich na zasielanie nových článkov alebo akciových ponúk.

 

Ak ste ľudí už raz zaujali, zostaňte s nimi v stálom kontakte. Takto postupne premeníte časť čitateľov na zákazníkov.

 

Čím viac užitočného obsahu vytvoríte, tým viac dopytov získate. Chcete dôkaz? HubSpot to overil v jednej štúdii. Jej záver: weby so 401 až 1 000 podstránkami získajú o 600 % viac dopytov než weby s 51 až 100 podstránkami.

 

A ako zabezpečíte pravidelnú tvorbu podstránok? No predsa novými článkami na blogu.

3. Neustále si upevňujete dôveru

Nakúpi u vás niekto, kto vám neverí? V dnešnej konkurencii ťažko. Veď zákazníci si majú z čoho vyberať.

 

Dôvera je pre firmy kľúčová. Ľudia vám uveria, keď ich presvedčíte o svojich schopnostiach, vedomostiach a výsledkoch. Hodnotný obsah je na to ideálny.

 

Pretože ľudia dôverujú expertom. Prezentujte sa v článkoch ako odborníci na danú oblasť. Ale len ak nimi naozaj ste.

 

Dôveru sprevádza odporúčanie. Pomôžete jednému zákazníkovi a povie o vás svojej rodine, priateľom, kolegom, spolužiakom. Neverili by ste, ako ľudia veria odporúčaniam.

 

Užitočný obsah netvorte len pre potenciálnych zákazníkov. Ponúknite ho aj tým existujúcim. Keď posilníte svoju dôveryhodnosť, budú vám vernejší.

 

Vďaka firemnému blogu získate viac návštev aj dopytov.

4. Stanete sa expertom a vybudujete si značku

Ľudia dôverujú expertom. Opakujem sa, ale je to naozaj dôležité. Získajte si ich dôveru a ihneď vás budú vnímať ako odborníka. A rady odborníka chce počúvať každý. Najprv budú pravidelne čítať vaše články. Potom vyskúšajú aj vaše služby.

 

Vzdelávajte ľudí a vytvoríte si s nimi pevný vzťah. Využijete ho pri budovaní firemnej značky. Byť expertom je predsa prestíž.

 

Získate tak konkurenčnú výhodu. Aj keď vaša konkurencia bloguje dlhšie, stále môžete byť najväčším expertom práve vy.

 

Čo musíte urobiť, aby vás ľudia považovali za experta? Tvorte podrobný a odborný obsah. Ale ľudskou rečou. Píšte v konverzačnom tóne. Pomáhajte a odvďačia sa vám.

5. Komunikujete so svojou cieľovou skupinou

Kvalitným obsahom oslovujete svoju cieľovú skupinu. Robte to efektívne.

 

Publikujte aktuálne informácie zo zákulisia firmy. Zaujmite novinkami a trendmi v danej oblasti. Pripravte rozhovor s odborovou autoritou. Získajte si dôveru návodom či prípadovou štúdiou.

 

Možnosti sú pestré. A preto blog nikdy nie je nudný. Môžete sa v ňom vyjadriť k akejkoľvek téme. Ak súvisí s vaším odborom. A zaujíma vašich čitateľov.

 

S cieľovou skupinou komunikujte aj v diskusii pod článkom. Ak vás pochvália, poďakujte. Ak s vami nesúhlasia, debatujte.

 

V diskusii zistíte viac o ľuďoch, pre ktorých píšete. Sú to konkrétni čitatelia a nie abstraktní členovia vašej cieľovej skupiny. Pochopíte ich očakávania, problémy, potreby či spôsob vyjadrovania.

 

A poznať zákazníka je kľúčové pre celý marketing. Nielen pre tvorbu obsahu.

Články ako tento raz mesačne na váš e-mail.

Odoberajte novinky.

6. Čitatelia časom preberú aktivitu

Hodnotný obsah tvorte pravidelne a ľudia vás objavia aj úplnou náhodou. Napríklad vo výsledkoch vyhľadávania. Potešíte ich článkom, ktorý im pomôže.

 

Vtedy začnú hľadať, čítať a zdieľať ďalšie vaše články. Jednoducho preberú aktivitu a pomôžu vám pri propagácii. Rýchlejšie vás dostanú do sveta.

 

A to vás pred pár dňami vôbec nepoznali.

7. Zaplatíte menej za reklamu

Už som spomínal, že ľudia veria reklame čoraz menej. Hlavne jej tradičným formám. Billboardom, letákom, inzerátom, rozhlasovým a televíznym spotom. Pretože trh je nimi úplne presýtený.

 

Vďaka užitočným článkom vás spoznajú oveľa radšej ako vďaka reklame.

 

Do obsahu pritom investujete len pri tvorbe (ak si blog nepíšete sami). A niekedy pri propagácii. Inak ho ľudia nájdu hlavne cez neplatené vyhľadávanie.

 

Ušetríte tak na reklame. A napriek tomu sa môžete tešiť na veľa nových čitateľov.

 

Celkové investície do firemného blogu merajte. A vyhodnocujte. Investujete aj do tradičných foriem reklamy? Porovnajte tieto investície. Ale až z dlhodobého hľadiska. Pretože aj kvalitnému obsahu trvá dlhšie, kým sa presadí.

 

Vďaka kvalitnému obsahu ušetríte za reklamu.

3 nevýhody firemného blogu

Žiadny marketingový kanál nie je dokonalý. Aj pravidelná tvorba firemného blogu má svoje úskalia. Firemný blog nemusí byť automaticky najvhodnejší pre vašu firmu.

 

Ale ak poznáte jeho nevýhody, môžete ich efektívne obmedziť. S akými problémami sa stretnete?

1. Tvorba kvalitného obsahu zaberie veľa času

Máte na firemný blog dosť času? Príprava a tvorba hodnotného článku vám zaberie niekoľko hodín. Často až toľko, že si ich musíte rozdeliť do viacerých dní.

 

Najprv zozbierate potrebné zdroje informácií. Potom napíšete prvý koncept. A postupne ho upravujete do výslednej podoby.

 

Istý čas si vyžaduje aj SEO článkov na blog. Pretože nestačí len písať. Obsah treba aj optimalizovať.

 

Pravidelná tvorba článkov tak zhltne veľa pracovného času vám alebo vašim kolegom. Preto merajte, koľko času venujete obsahu. Zistíte, či nie je lepšie osloviť profesionálneho copywritera.

 

Nemôžete si dovoliť firemný blog z časových dôvodov? Skúste radšej PPC kampaň. Tá je vhodnejšia aj vtedy, keď potrebujete okamžité výsledky. Obsah ich určite neprinesie ihneď.

2. Propagácia je ešte dôležitejšia ako tvorba

Kvalitný obsah je nanič, ak ho nikto nečíta. Preto ho musíte propagovať. Propagácia vám tiež zaberie nejaký čas.

 

Prečo propagovať články? Aby sa čo najrýchlejšie dostali k vašej cieľovej skupine. Urýchlite tým celý proces od tvorby k prvým výsledkom.

 

Vyhľadávače si postupne všimnú vaše články. Ale aktívna propagácia je efektívnejšia. Využite na ňu newsletter či sociálne siete.

 

Niektorí marketéri dokonca uplatňujú Paretov princíp. 20 % úsilia venujú písaniu článkov, ale až 80 % ich propagácii.

3. Úspešnosť blogu zmeriate ťažšie

Výkonnosť firemného blogu sa nevyhodnocuje ľahko. V tom sa blog celkom líši od PPC reklamy. Výsledky PPC kampane zmeriate takmer úplne presne. Ak si nastavíte sledovanie konverzií.

 

V prípade blogu však máte viaceré zdroje návštevnosti. Prirodzené vyhľadávanie, interné a externé odkazy. Newsletter, sociálne siete.

 

Od vzniku obsahu po prvé výsledky zvyčajne prejde dlhšia doba. Preto presne neviete, či sa vám jeho tvorba vypláca. Rast návštevnosti zaznamenáte až postupom času. Pri pravidelnej propagácii.

 

Aké je riešenie? Každému článku určte cieľ, ktorý viete merať. Medzi najčastejšie ciele patrí:

 
  • zvýšenie návštevnosti webu,
  • zisk nových kontaktov, dopytov a zákazníkov,
  • budovanie dôvery a značky.
 

Pri meraní týchto cieľov vám pomôžu rôzne metriky. Sledujte zobrazenia článkov, počet zdieľaní a komentárov, mieru okamžitých odchodov. Aj dopyty a konverzie.

 

Meranie efektivity obsahu je dôležité, hoci nepresné. Nezabudnite sledovať aj rozpočet. Koľko investujete do firemného blogu? Počítajte odmeny pre autorov, grafikov či špecialistov na sociálne siete a vyhodnocovanie obsahu.

 

Chcete vedieť, akí autori sú vhodní pre váš blog? Článok pokračuje pod infografikou.

 

Spoznajte výhody a nevýhody firemného blogu.

3 výhody interných autorov obsahu

Autori článkov sú veľmi dôležití. Ak nemáte kvalitných autorov, nemá zmysel písať blog.

 

Poveríte písaním expertov z vlastného pracovného tímu? Alebo si najmete profesionálneho copywritera? Aj tu platí: zvážte výhody a nevýhody. Toto sú prednosti interných autorov:

1. Majú prehľad v odbore

Čo potrebujete, aby ste napísali hodnotný článok? Prehľad o danej téme. Môžete si ju aj naštudovať. Ale ušetríte kopec času, keď sa v nej jednoducho vyznáte.

 

Interných autorov nemusíte zaúčať. Už vedia, o čom majú písať.

 

Odborníkov z interného tímu využijete hlavne vtedy, keď vo vašej oblasti pôsobí len málo skutočných expertov. V tom prípade je veľkou výhodou, že sa ako odborník prezentuje práve zamestnanec vašej firmy.

2. Poznajú firmu aj zákazníkov

Interní autori sú priamou súčasťou vašej firmy. Poznajú jej kultúru, problémy či možnosti. Sú v kontakte aj so zákazníkmi. Nemusia sa zoznamovať s prostredím, o ktorom píšu.

 

Preto vedia zvoliť vhodný komunikačný tón a vyjadrovať sa jazykom cieľovej skupiny. A to je dôležité. Čitatelia sa s obsahom stotožnia rýchlejšie, keď pôsobí prirodzene.

3. Máte s nimi skúsenosti

Svojich zamestnancov poznáte najlepšie. Viete, či im môžete veriť pri písaní článkov.

 
  • Sú spoľahliví?
  • Dodržiavajú termíny?
  • V čom konkrétne sa vyznajú?
 

Odpovedzte si na podobné otázky. A ľahšie sa rozhodnete, komu zveríte tvorbu firemného blogu.

 

Interní autori poznajú vašu firmu, zákazníkov aj odbor.

2 nevýhody interných autorov obsahu

Interní autori však nie sú profesionálni tvorcovia obsahu. A to môže byť problém.

1. Nemajú čas

Vaši zamestnanci sa venujú hlavne tradičnej náplni práce. Robia to, čo majú v zmluve. Na tvorbu užitočného obsahu potrebujú veľa času navyše. A ten im chýba.

 

Ako to vyriešite? Vyčleňte im určitý pracovný čas len na písanie článkov. Predsa nechcete, aby tvorili nekvalitný obsah kvôli časovej tiesni.

 

Ale multitasking nezvláda až 98 % ľudí! Práca na viacerých úlohách naraz je nezdravá. Preto pozor, aby váš firemný blog nedoplatil na nedostatok času.

 

Firmy majú s blogom často veľké plány a skončia priskoro. Po dvoch článkoch. Na viac si jednoducho nenájdu čas.

2. Chýba im nadanie

Stretli ste talentovaného autora, ktorý je odborníkom vo vašej oblasti? Úžasné! Ale takáto kombinácia je skôr vzácna.

 

Nie každý má aspoň priemerný talent písať články. Nie je to jednoduchá práca na voľný čas. Treba pri nej poriadne namáhať mozog.

 

Ani najväčší expert nemusí napísať dobrý článok. Aj keď sa v téme vyzná. Spraviť základné chyby pri tvorbe firemného blogu je veľmi ľahké.

 

Veľa zamestnancov preto ani nechce písať. Vedia, že im chýba talent. Nebaví ich to. Radšej sa venujú tradičnej pracovnej náplni.

 

Nie všetci interní autori dokážu napísať kvalitný obsah.

3 výhody externých autorov obsahu

Externí autori sú profesionálni copywriteri. Nemusia byť odborníci, ale môžu vám výrazne vylepšiť a uľahčiť tvorbu firemného blogu.

1. Tvoria obsah na vysokej úrovni

Výhodou externých autorov je profesionálny prístup k tvorbe obsahu.

 

Nemusíte sa báť, že napíšu články s gramatickými chybami. Texty od copywriterov sú čitateľné a na úrovni. Nebudete sa hanbiť za svoj firemný obsah.

 

Copywriteri majú skúsenosti s tvorbou a propagáciou obsahu. Väčšinou aj s marketingom a SEO. Napíšu kvalitné články, ktoré zaujmú ľudí aj vyhľadávače.

2. Pozerajú sa na vec očami čitateľov

Profesionálni copywriteri tvoria obsah z pohľadu čitateľov. Nemusia byť experti, aby oslovili vašu cieľovú skupinu. Avšak najprv ju musia spoznať.

 

Externí autori dokážu napísať články na mieru. A tie vnímajú čitatelia pozitívnejšie.

3. Prinesú nové skúsenosti a prístup

Externí autori vhodne doplnia váš pracovný tím. A prinesú do firmy svieži vietor. V produktoch a službách môžu objaviť potenciál, na ktorý by ste sami neprišli.

 

Externí autori tvoria profesionálny obsah.

3 nevýhody externých autorov obsahu

Externí autori s vami nie sú v každodennom kontakte. A zrejme vás nepoznajú dlho. Z toho plynie niekoľko nevýhod.

1. Nemajú odborné znalosti

Profesionálni copywriteri sa s témami zoznamujú až pri tvorbe obsahu. Nie sú odborníkmi v danej oblasti.

 

Ale postupne sa nimi môžu stať. Sú zvyknutí študovať neznáme témy a informačné zdroje. A každým novým článkom si rozširujú prehľad vo vašom odbore.

 

Ako ich čo najrýchlejšie zasvätíte? Konzultujte s nimi jednotlivé témy. Pripomienkujte obsahovú stránku ich textov. Veľa vysvetľujte a majte trpezlivosť.

2. Nemajú skúsenosti s vašimi zákazníkmi

Externí copywriteri nepoznajú potreby a požiadavky vašich zákazníkov. Ani spôsob, akým hľadajú vaše služby a produkty.

 

Ale len na začiatku spolupráce. Postupne sa so zákazníkmi zoznamujú a spoznávajú ich. Môžete im pomôcť vytvorením marketingových persón. Alebo aspoň podrobným opisom cieľovej skupiny.

3. Nepracujú vo vašej firme

Firmu pozná najlepšie jej zakladateľ. Alebo riaditeľ. Ale určite nie externí copywriteri. Tí sa musia zoznámiť s vašou firemnou históriou, kultúrou a filozofiou.

 

Ako to urýchlite? Pravidelnou a intenzívnou komunikáciou. Hovorte s nimi o jednotlivých témach a spoločne vytvorte osnovu každého článku.

 

Interní a externí autori obsahu majú svoje výhody aj nevýhody.

Najnovšia aktualizácia článku: 17. september 2019

Užitočný článok? Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články