Ako získať kvalitné dopyty z firemného blogu

Obsahový marketing | Martin Sobek | 22. 11. 2019

ako získať kvalitné dopyty z firemného blogu

Aby mal obsahový marketing zmysel, potrebujete z neho vyťažiť nielen čitateľov, ale aj zákazníkov. Prispôsobte tomu obsah aj formu. Každému blogovému článku priraďte účel, pozíciu v nákupnom cykle a zvoľte vhodnú výzvu na akciu.

Obsahový marketing prináša trikrát viac dopytov ako tradičný marketing. Keď máte na stránke blog, dávate ľuďom dôvod, aby sa k vám neustále vracali. Využite to, nech návštevníci spravia ďalší krok. Blog slúži ako nástroj na pravidelné získavanie kvalitných dopytov.

 

Ako podporiť tento proces?

Ponúknite hodnotný obsah

Aby si čitatelia vybrali váš blog pred konkurenčnými, ponúknite im hodnotu. Hodnota nespočíva len v dobrej téme a detailnom spracovaní, ale aj vo vhodnej a čitateľnej forme.

 

Firemný blog prináša zaujímavé a užitočné informácie, ale zároveň musí pôsobiť prirodzene. Nie ako reklama.

 

Blog neslúži na agresívny nátlak a okatý predaj. Netlačte na ľudí, aby nakúpili. Rešpektujte fázy nákupného cyklu.

 

Z používateľa, ktorý práve objavil váš web, sa hneď nestane verný zákazník. Pomocou obsahu ho však postupne môžete viesť od prvej návštevy stránky až po objednávku produktu.

Tvorte obsah, ktorý naozaj zaujíma vaše publikum

Napadol vám skvelý námet na článok? Jednoduchou analýzou kľúčových slov si overte, či téma zaujíma vaše publikum. Netvorte obsah, ktorý nikto nehľadá.

 

Analýzou kľúčových slov prídete na to, ktoré výrazy vyhľadáva vaša cieľová skupina. Čo nehľadá, to ju zrejme nezaujíma. Môžete to risknúť a vzbudiť záujem o tému, ale v tom prípade sa musíte spoliehať na šírenie obsahu na sociálnych sieťach či v newslettri. Pretože v organickom vyhľadávaní Googlu takú tému objaví len málokto.

 

Na zoznam vhodných tém využite aj nástroje ako BuzzSumo. A hlavne berte do úvahy názor vašich zákazníkov a pravidelných čitateľov. Píšte o tom, čo si chcú prečítať.

 

vyhľadávanie najčastejšie zdieľaného obsahu v nástroji BuzzSumo

Vyzvite na akciu

V článku nesmie chýbať logický ďalší krok. Po prečítaní musí čitateľ vedieť, čo má urobiť. Oznámte mu, čo požadujete. A motivujte ho, aby to vykonal.

 

Výzva na akciu môže mať rôzne podoby. Závisí od toho, čo najlepšie pasuje k téme článku a fáze nákupného cyklu. Výzvu zvýraznite graficky a viditeľne ju oddeľte od bežného textu. Čím viac vynikne, tým viac upúta pozornosť návštevníkov stránky.

Navrhnite čitateľom, aby odoberali obsah

Keď sa používateľ prihlási na odber noviniek, už nebude chodiť na vašu stránku len tak na náhodu a zisťovať, či ste pridali nový článok alebo video. A vy nebudete tŕpnuť, či sa niekedy vráti.

 

Záujemcovia dostanú nový obsah priamo do e-mailovej schránky, čím im ušetríte čas a uľahčíte sledovanie noviniek.

 

Odber noviniek znamená, že používateľ už nie je váš bežný návštevník. Stal sa z neho fanúšik. Zaujali ste ho a v budúcnosti máte väčšiu šancu, že sa stane vaším zákazníkom.

 

V e-mailoch môžete s používateľmi ďalej pracovať. Vďaka newslettru nezískajú len obsah, ale aj zľavový kupón či iné výhody.

Články ako tento raz mesačne na váš e-mail.

Odoberajte novinky.

Odkazujte na produkty a služby

Články by nemali končiť vždy tou istou výzvou na akciu. Niekedy je fajn ponúknuť registráciu na odber noviniek, inokedy treba ísť na vec rýchlejšie. V obsahu pre ľudí v pokročilejšej fáze nákupného cyklu odkazujte na konkrétnu službu či konkrétny produkt v e-shope. Prípadne na kategóriu produktov.

 

Vyberte produkty, o ktoré je veľký záujem aj bez blogu. Takto ešte podporíte ich predaj. Rovnako postupujte pri službách či platených kurzoch, na ktoré sa používatelia môžu prihlásiť. Ak to súvisí s témou článku, motivujte ľudí, aby zistili viac o vašej ponuke.

Podporte zdieľania

Keď obsah šíria sami čitatelia, pre autora je to blažený pocit. Umožnite zdieľanie jednoduchými tlačidlami s logami sociálnych sietí a vyzvite používateľov, aby šírili užitočný obsah.

 

Dozvie sa o vás viac ľudí a pomôže vám to, aby vás publikum vnímalo ako experta v odbore.

 

tlačidlá na zdieľanie obsahu na sociálnych sieťach

Pýtajte si čo najmenej kontaktných údajov

Žiadajte len tie údaje, ktoré potrebujete na ďalší kontakt. Na odber noviniek bohato postačí e-mailová adresa. Ak chcete personalizovať e-maily, zíde sa vám aj meno.

 

Ostatné kontaktné formuláre čo najviac skráťte. Naozaj si musíte pýtať telefónne číslo? Ak s vami chce používateľ komunikovať telefonicky, zrejme vám zavolá a nebude strácať čas vypĺňaním formulára.

 

Pri klasických formulároch stačí meno a priezvisko, e-mailová adresa a text správy. Často vidím príliš detailné formuláre s množstvom povinných položiek. Síce prinesú firme dostatok informácií napríklad na tvorbu cenovej ponuky, ale otázna je ochota používateľov investovať toľko času. A teda aj miera vyplnenia takýchto formulárov.

Vydržte a publikujte pravidelne

Získavanie dopytov z blogu chce čas. Preto vydržte a publikujte pravidelne.

 

Nárast návštevnosti nepríde zo dňa na deň. Ale ak vydržíte, skôr či neskôr pocítite pozitívnu zmenu.

 

Sami si stanovte frekvenciu publikovania bez toho, aby utrpela kvalita. Nemusíte publikovať nový obsah každý deň. Je dosť možné, že si ho cieľová skupina ani nestihne prečítať. Radšej menej často, ale pravidelne a dlhodobo.

Záver

Dopyty z blogu sú odmenou za vašu snahu tvoriť hodnotný obsah. Počúvajte publikum a píšte o tom, čo ho zaujíma. Apelujte na čitateľov, aby na stránke vykonali akciu, ktorá ich v ideálnom prípade posunie ďalej v nákupnom cykle. Či už to bude registrácia na odber noviniek, prihláška na platený kurz, alebo návšteva produktovej stránky.

 

A čo je najdôležitejšie, vydržte. Čím viac obsahu vytvoríte, tým viac návštevníkov a pravidelných čitateľov získate. A to je správna cesta k novým zákazníkom.

Užitočný článok? Nenechajte si ujsť ďalšie

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články