11 spoľahlivých nástrojov pre copywriterov na rok 2018

SEO copywriting | Martin Sobek | 25. 12. 2017

nástroje pre copywriterov

Prelom rokov patrí aj predsavzatiam. Tiež som si dal jedno pracovné. V novom roku chcem používať viac užitočných nástrojov, ktoré mi uľahčia a spestria prácu copywritera.

Toto je zoznam overených nástrojov pre copywriterov, s ktorými sa oplatí pracovať aj v roku 2018. Takmer každá z týchto aplikácií má svoje alternatívy, preto som vybral aj menej známejšie.

BuzzSumo a podobné nástroje

BuzzSumo je legenda medzi nástrojmi pre copywriterov. Vo svete aj na Slovensku vzniká čoraz viac obsahu, preto je ťažké neustále vymýšľať nové a ešte nespracované témy. Blogujete už niekoľko rokov, alebo publikujete články aspoň raz týždenne? Zíde sa vám pomoc s čerstvými nápadmi.

 

Práve na to slúži BuzzSumo. Po zadaní kľúčového slova vám zobrazí najúspešnejší obsah na danú tému podľa počtu zdieľaní či spätných odkazov.

 

Bezplatná verzia ponúka pokročilé filtrovanie. Výsledky si môžete zoradiť podľa jazyka, dátumu, počtu slov a iných parametrov. V platenej verzii nájdete ďalšie filtre a dáta si môžete exportovať do Excelu. Nastavíte si aj upozornenie na nové články na vybranú tému.

 

Vďaka tomuto nástroju môžete analyzovať obsah z rôznych pohľadov. Pozriete si aktuálne trendy a nájdete odborové autority. Ak chcete BuzzSumo používať pravidelne, odporúčam jednu z platených verzií.

 

Na rovnakom princípe funguje EpicBeat. Môžete ho použiť namiesto BuzzSumo, pretože obsahuje veľmi podobné funkcie. Aj tu však platí, že s bezplatnou verziou si veľa zábavy neužijete.

 

Nápady na nový obsah získate jednoducho aj vďaka nástroju Hubspot Blog Ideas Generator. Zadáte najviac 3 kľúčové slová a systém vám ponúkne témy, ktoré automaticky vygeneruje.

 

nástroj BuzzSumo

Readable.io

Na tomto grafe od Wordpressu si môžete pozrieť, ako neustále stúpa počet blogových príspevkov. A to sú len čísla pre tento redakčný systém. V skutočnosti je článkov oveľa viac.

 

Aj preto je čoraz ťažšie vytvárať kvalitný obsah. Väčšinu tém už niekto pred vami spracoval. Musíte to spraviť lepšie a dbať nielen na informačnú nasýtenosť, ale aj na prijateľnú formu.

 

Uspejú len tie články, ktoré podáte zrozumiteľne a príjemne pre oči čitateľa. Zamerajte sa na ich čitateľnosť.

 

Pomôže vám nástroj Readable.io. Stačí vložiť text a systém ho ihneď vyhodnotí z pohľadu viacerých testov čitateľnosti. Zároveň označí vety a slová, ktoré odporúča preformulovať alebo nahradiť. Vo všeobecnosti platí: čím kratšie slová, vety a odseky, tým lepšie hodnotenie.

 

Slovenské texty síce nevie vyhodnotiť tak presne ako anglické, ale vďaka Readable.io získate slušný prehľad o čitateľnosti svojich článkov. Princíp je rovnaký v oboch jazykoch.

 

Alternatívou je aplikácia Hemingway Editor. Môžete si ju aj zakúpiť a používať offline.

 

nástroj Readable.io

Übersuggest

Übersuggest je nástroj na analýzu kľúčových slov. Zvyčajne poskytne oveľa viac nápadov a longtailových výrazov ako Google Keyword Planner a zoradí ich podľa abecedy.

 

Môžete zadať slová v akomkoľvek jazyku. Pri každom kľúčovom slove máte 3 možnosti:

 
  • hľadať v Googli,
  • hľadať v Google Trends,
  • rozšíriť kľúčové slovo, čím získate ešte viac longtailových výrazov.
 

Výsledky si môžete aj vyfiltrovať a stiahnuť. Nedostanete k nim však objem vyhľadávania.

 

nástroj Ubersuggest

Siteliner

Siteliner nájde duplicitný obsah na vašej stránke. Niekomu postačí aj voľná verzia, weby s viac ako 250 podstránkami už potrebujú Siteliner Premium.

 

Nástroj presne označí text, ktorý sa nachádza na viacerých podstránkach vášho webu. Okrem toho vás upozorní na ďalšie problémy s obsahom. Napríklad na nefunkčné odkazy. Report si môžete aj stiahnuť.

 

Podobne funguje nástroj CopyScape, ktorý vyvinuli tí istí tvorcovia. Zameriava sa na hľadanie kópií vášho obsahu na internete.

 

nástroj Siteliner

Linkbait Generator

Keď zadáte kľúčové slovo do Linkbait Generatora, automaticky dostanete zaujímavé nápady na titulok. Nevýhodou je, že niektoré nadpisy sú nepoužiteľné alebo príliš kontroverzné. Ale pri každom výraze určite nájdete aj také titulky, ktoré vám sadnú.

 

Nástroj je vhodný na používanie v angličtine. Odporúčam s ním pracovať rozumne, pretože priveľmi senzačné titulky môžu čitateľov odradiť.

 

nástroj Linkbait Generator

Jazyková poradňa

Keď tvoríte obsah, dajte si záležať, aby bol jazykovo správny. Jazyková poradňa je absolútne geniálny pomocník. Výrazne pomôže tomu, aby ste napísali texty bez chýb.

 

Nástroj ponúka konkrétne ukážky, na ktorých vysvetľuje rôzne jazykové javy, pravidlá a výnimky. Všetko nájdete na jednom mieste. Nemusíte prehľadávať špecializované slovníky.

 

Na tento nástroj som sa obrátil už veľakrát a nikdy ma nesklamal.

 

Jazyková poradňa

Google Keep

Vďaka Google Keep si zaznačíte svoje myšlienky, nech ste kdekoľvek. Môžete si ich zapísať, ale aplikácia má aj funkciu hlasového nahrávania. A to ide oveľa rýchlejšie ako písanie.

 

Už neraz sa mi stalo, že som nebol online a napadla mi skvelá myšlienka do textu, ktorý som práve písal. Alebo som objavil perfektnú tému na blogový článok.

 

Ale tieto nápady som si nikde nezapísal. A o pár hodín som si ich už nepamätal.

 

Viem, že ostatní copywriteri sa tiež stretávajú s podobnými spontánnymi nápadmi. Túto aplikáciu využijete nielen v práci, ale aj v bežnom živote.

Najnovšia aktualizácia článku: 24. november 2018

Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články