Copywriterské techniky, ktoré fungujú lepšie ako hypnóza

SEO copywriting | Martin Sobek | 27. 11. 2017

atraktívne copywriterské techniky

Marketing a psychológia sú z jedného cesta. Aj vy sa stávate psychológom, keď spoznávate publikum a snažíte sa mu dostať do podvedomia. Skúmate nákupné správanie a rozhodovanie. Pri tvorbe textov využite overené techniky, vďaka ktorým sa čitateľom ľahšie dostanete pod kožu.

Kde všade využijete tieto copywriterské techniky?

 
 

Niektoré techniky sa na seba podobajú, pretože vychádzajú z rovnakého základu. Každá je však niečím špecifická. Vyskúšajte ich čo najviac a zistite, ktorá najlepšie platí na vaše publikum.

Prvá veta musí ohúriť

Ak čitateľa neoslovia úvodné vety, nedostane sa ani k výzve na akciu. Prvá veta v texte ho musí zaujať. Aká by mala byť?

 
  • krátka
  • pútavá
  • motivujúca
 

Prečo krátka? Krátke vety sa ľahšie čítajú. Keď skracujete text, robíte ho atraktívnejším pre čitateľov. A neostaňte len pri prvej vete. Skracujte, čo sa dá. Napíšte slovo namiesto frázy. Frázu namiesto vety. A vetu namiesto odseku.

 

Prečo motivujúca? Mala by používateľa povzbudiť, aby si prečítal celý článok. Načrtnúť, nalákať, ale neprezradiť veľa.

Pomôžte si vzorcom AIDA

Model AIDA existuje už od 19. storočia. Niektoré bežné copywriterské techniky vychádzajú práve z neho. Tento vzorec využijete, keď uvádzate nový produkt alebo službu.

 
  • Attention (pozornosť)
 

Zaujmite titulkom a úvodom. Pozornosť čitateľa upútate očarujúcim nadpisom a magickou prvou vetou.

 
  • Interest (záujem)
 

Dokážte, že poznáte potreby a problémy čitateľa. Vysvetlite mu, ako ho ovplyvňujú. A ponúknite mu službu alebo produkt ako východisko. Podrobne opíšte, ako vyriešite jeho problémy a čo vďaka vám získa. Tým vzbudíte záujem.

 
  • Desire (túžba)
 

Používateľa už zaujalo vaše riešenie, ale ešte po ňom netúži. Ukážte mu výhody produktu alebo služby. Ideálne je, keď benefity prehľadne zoradíte pomocou odrážok. Začnite najsilnejším benefitom.

 
  • Action (akcia)
 

Vyzvite používateľa na akciu. Text ukončite výrazným CTA tlačidlom a textom, ktorý nabáda na akciu.

 

model AIDA

Objavte umenie storytellingu

Rozprávanie príbehov vás odlíši od konkurencie. A má aj ďalšie výhody.

 

Storytelling je pre ľudský mozog príjemnejší ako tvrdé fakty. Informácie vo forme príbehu sú pre zákazníkov atraktívnejšie. Počas nákupu sa riadia skôr emóciami ako vlastnosťami a funkciami produktu. A pozitívne emócie upevňujú ich dôveru.

 

Príbeh by mal byť reálny. Vezmite do úvahy problémy zákazníka a vysvetlite mu, ako ich vyriešite. Potrebujete hrdinu, ktorému zákazník uverí. Ste to vy a vaše riešenie: produkt, služba, značka, myšlienka.

 

Najprv však musíte spoznať publikum. Pochopte problémy zákazníkov. Ale aj ich ciele, sny a ambície. Vďaka tomu vytvoríte príbeh na mieru a ľudia sa s ním ľahšie stotožnia.

 

Klasický príbeh má úvod, konflikt a rozuzlenie. Zvážte jeho štruktúru a tempo. Môžete ho rozdeliť na viac častí a dávkovať postupne.

Len jedno publikum

Sústreďte sa len na jedno úzke publikum, ktoré si vymedzíte ešte pred tvorbou textu. Vybudujete si silnejšie puto s čitateľmi. Ľudia chcú čítať obsah, ktorý je pre nich relevantný.

 

V texte môžete uviesť, pre koho je vhodný. Ľudia, na ktorých necielite, tak aspoň nestratia čas jeho čítaním.

Udržte čitateľovu zvedavosť

Pozornosť čitateľa môžete prirodzene udržať viacerými spôsobmi. A to tak, že si to vôbec nevšimne. Je to ľahšie, ako si myslíte.

 

Na koniec odseku pridajte krátku vetu, ktorá naláka čitateľa na pokračovanie textu. Alebo odsek ukončite otázkou. Na otázky odpovedajte nejasne, až kým sa nedostanete k záveru. Čo ešte funguje?

 

Varovania. Ľudia citlivo vnímajú každý náznak hrozby. Načrtnite problém, ale s riešením sa neponáhľajte. Nech si čitatelia uvedomia, že problém ohrozuje aj ich. Nech sú ešte chvíľu zvedaví.

 

Keď príde čas, naznačte riešenie. Prezentujte výhody produktu alebo služby. Opíšte, ako používateľovi zmenia život k lepšiemu.

 

Vašou úlohou je udržať čitateľovu zvedavosť až do konca. Túto techniku som použil v posledných štyroch odsekoch. Prečítajte si ich ešte raz. Kľúčové vety som zvýraznil hrubým písmom.

Hlavné je predísť strate

Ľudia zvyčajne vynaložia viac úsilia, aby zmiernili stratu, než aby niečo získali. Vo svojom texte opíšte, čo čitateľ stratí, ak nevyužije vašu ponuku.

 

Najprv definujte problém a spomeňte všetky negatívne emócie, ktoré s ním súvisia. Potom navrhnite riešenie.

 

Čitateľ si uvedomí rozsah problému, ktorý ohrozuje aj jeho. Pochopí, že sa musí dostať k riešeniu. A prečíta si text až do konca, aby sa vyhol strate.

Konverzujte

Keď konverzujeme, rozprávame jednoducho. Keď píšeme, svoj prejav komplikujeme. Vaše texty by mali byť prirodzené a neformálne.

 

Nespoliehajte sa na prídavné mená a príslovky. Nahraďte ich akčnými slovesami, ktorými zdôrazníte priamosť a naliehavosť textu. Prečítajte si ďalšie tipy, ako písať v konverzačnom tóne.

 

Keď dopíšete text, nahrajte si ho. Potom si nahrávku pustite a hľadajte pasáže, pri ktorých sa treba zamyslieť nad významom. Tie prepracujte. Informácie v texte musia byť čo najjasnejšie, aby ich čitateľ ihneď spracoval.

Najnovšia aktualizácia článku: 8. december 2020

Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články