41 rýchlych tipov, vďaka ktorým napíšete úspešné reklamy v Google Ads

PPC reklama | Martin Sobek | 1. 5. 2017

Tipy na úspešné reklamy v Google AdWords.

Presvedčivý reklamný text v PPC kampani je dôležitý krok k tomu, aby ste získali zákazníka. Keď ho nezaujmete inzerátom, nepreklikne sa na váš web a ani nespozná vašu ponuku.

Čo rozhoduje o tom, že používateľ klikne práve na vašu reklamu? Niekoľko faktorov:

 
 • zhoda vyhľadávacieho dopytu s reklamou,
 • pozícia reklamy,
 • prítomnosť konkurencie,
 • osobné preferencie používateľa.
 

Nie všetky faktory dokážete ovplyvniť. Niekedy o kliknutí rozhodujú maličkosti, ktoré vám ani nenapadnú. Vašou úlohou je vytvoriť reklamy, ktoré čo najviac lákajú na kliknutie.

 

Google minulý rok predstavil nový formát reklám vo vyhľadávaní. Dal vám viac priestoru na pútavejšie reklamné texty. Takmer dvojnásobne viac.

 

Nový reklamný formát tvoria dva nadpisy (dvakrát po 30 znakov), popisný riadok (80 znakov) a zobrazená webová adresa (tzv. cesta).

 

Nový formát reklamných textov v AdWords

Na čo všetko myslieť, keď píšete reklamný text v Google AdWords? 41 tipov pre začiatočníkov aj pokročilých som zhrnul do tohto článku. Rozdelil som ich do štyroch kategórií:

 

Všeobecné rady

1. Skontrolujte aktuálnosť reklám. Neinzerujte na vypredané produkty, neponúkajte staré zľavy. Mali ste na webe časovo obmedzenú akciu? Po jej vypršaní zmeňte aj reklamu. Neaktuálnymi cenami či benefitmi dokonale naštvete používateľov.

 

2. Reklama musí úzko súvisieť so zoznamom kľúčových slov v danej reklamnej skupine. Ale aj so vstupnou stránkou, na ktorú sa používateľ preklikne.

 

3. Myslite na fázu nákupného cyklu. Pri základnom kľúčovom slove sa hodí úplne iný typ reklamy ako pri longtailovom výraze. Píšte reklamu podľa toho, ako blízko je používateľ ku konverzii.

 

4. Posielajte ľudí na vstupnú stránku, ktorá najviac súvisí s reklamou a kľúčovým slovom. V drvivej väčšine prípadov to nie je vaša hlavná stránka. Nenechajte používateľov blúdiť webom. Nepoznajú ho, preto radšej odídu.

 

5. Gramatická správnosť reklám je veľmi dôležitá. Zabudnite aj na skracovanie slov. Pôsobí veľmi neprofesionálne a používateľov môže pomýliť. Extrémny pozor na gramatiku si dajte vtedy, keď ponúkate služby spojené s textom. Ak nezvládnete vlastnú prezentáciu, ako napíšete bezchybné texty klientom?

 

6. Používajte interpunkčné znamienka a diakritiku. Čiarky, dĺžne a mäkčene menia význam slov a viet.

 

7. Reklamy píšte jednoduchým jazykom. Je dôležité, aby ľudia správne pochopili vaše myšlienky. Ak sa im to nepodarí, neprekliknú sa na web. Čím čitateľnejší text, tým prístupnejšia reklama a vyššia CTR. Vynechajte zložité súvetia a odborné slová.

 

8. So superlatívmi narábajte opatrne. Ľudia sú otrávení zo všetkých najlepších, najkvalitnejších a najlacnejších. Tieto prívlastky použite, len keď sa naozaj hodia a viete ich dokázať. Inak Google ani nemusí schváliť vašu reklamu.

 

9. Využite skvelý nástroj Ukážka a diagnostika reklamy. Ide o simulovanú aukciu. Vďaka nej zistíte, ako vaša reklama vyzerá na rôznych zariadeniach. Pri mobile a tablete si zvolíte dokonca aj konkrétnu verziu operačného systému.

 

Ukážka a diagnostika reklamy v AdWords

10. V reklamnom texte ponúknite riešenie zákazníkovho problému. Nepíšte o sebe, ale dbajte na zámer používateľa. Ľudia u vás nechcú nakúpiť, ale vyriešiť svoj problém. Vy im to musíte sľúbiť.

 

11. Používateľ musí mať z reklamy dojem, že ste pochopili jeho problém. Pokojne zaútočte na city. Empatia je v reklame veľmi silná zbraň.

 

12. Zamerajte sa na benefity svojich služieb či produktov. Nie na ich vlastnosti. Ušetríte zákazníkovi čas alebo peniaze? Presne opíšte a zdôraznite svoj prínos.

 

13. Garantujete vrátenie peňazí alebo dopravu zdarma? Garancie a záväzky zvyšujú dôveryhodnosť. Nezabudnite ich uviesť aj na vstupnej stránke. Fungujú hlavne vo vysoko konkurenčných odvetviach, kde sa nimi odlíšite od súperov. Ale garantujte len to, čo skutočne splníte.

 

Garancia v reklamnom texte

14. Sledujte reklamy konkurencie. Napíšte takú reklamu, ktorá medzi nimi vynikne. Jasne uveďte, v čom ste lepší ako vaši konkurenti.

 

15. Pri tvorbe reklám čerpajte z online aj offline firemných materiálov. Inšpirujte sa webovou stránkou, sociálnymi profilmi či letákmi. Zachovajte jednotný komunikačný tón.

 

16. Pred písaním konkrétnych reklám si vytvorte zoznamy slov, ktoré v nich použijete. Môžete ich rozdeliť do troch stĺpcov:

 
 • kľúčové slová,
 • benefity a presvedčivé argumenty,
 • výzvy na akciu.
 

17. V reklame nesmie chýbať zreteľná výzva na akciu. Dajte používateľom vedieť, čo od nich očakávate. Použite výzvy ako Kontaktujte nás, Volajte, Objednajte si či Navštívte. Mne sa výborne osvedčilo Zistite viac.

 

Výzva na akciu v reklamnom texte

18. Reklamný text má obmedzený počet znakov. Napriek tomu ho nemusíte využiť do posledného písmena. Menej je niekedy viac. Radšej jasná a stručná správa ako nudné omáčky.

 

19. Avšak ani do nového reklamného formátu vám nemusí vojsť všetko, čo chcete povedať. Preto zbytočne neopakujte rovnaké informácie. Ak sa to hodí, na viacerých miestach použite len kľúčové slovo.

Nadpisy

20. Nadpis reklamy si používateľ všimne ako prvý. V novom reklamnom formáte sú nadpisy dokonca dva. Nesmie v nich chýbať kľúčové slovo. Malo by sa čo najviac zhodovať s vyhľadávacím dopytom.

 

21. Kľúčové slovo a hlavný benefit sa snažte uviesť už v prvom nadpise.

 

22. Vymýšľaniu nadpisov venujte dostatok času. Ak používateľa nezaujmú, zvyšok textu si ani neprečíta. Spýtajte sa kolegov alebo priateľov, či je váš nadpis naozaj presvedčivý. A pútavejší oproti konkurencii.

 

23. V nadpise vyjadrite hlavné posolstvo reklamy.

 

24. Kľúčové slovo v nadpise má pozitívny vplyv na skóre kvality. Keď Google neuvidí vzťah medzi kľúčovým slovom a reklamou, skóre kvality zníži. A za kliknutie zaplatíte viac.

 

25. V prvom nadpise skúste položiť otázku, ktorá vyjadrí problém zákazníka. V druhom nadpise navrhnite riešenie. Tento jednoduchý vzorec má veľkú silu. Vytvára dojem, že poznáte zákazníkov problém a viete ho vyriešiť. Otázky naznačujú rozhovor či osobné stretnutie.

 

26. Napísali ste prvý nadpis ako otázku, ale nevošlo vám do nej kľúčové slovo? Váš nadpis bude pútavý aj bez neho.

 

27. Ešte lepšie fungujú čísla. Vizuálne vás odlíšia od konkurencie, značia dôveryhodnosť a zvyšujú CTR. Číslom zdôrazníte cenu (účtovníctvo len za 20 € mesačne) či svoju rýchlosť (odpovieme vám do 30 minút). Ale vyjadríte ním aj urgenciu (akcia končí o 3 dni) alebo hlavný benefit (ušetríte 20 %).

 

Číslo v nadpise reklamy

28. Čo platí na vašu cieľovú skupinu? Do nadpisu začleňte presvedčivé argumenty, ktorými porazíte konkurenciu.

 

29. Tieto argumenty vás odlíšia od konkurentov a zaujmú používateľov. Vyzdvihnite benefity, zľavy, limitované ponuky a iné výhody.

Cesta (zobrazená webová adresa)

30. Zobrazenú URL adresu využite naplno. Je to ďalších 30 znakov, ktoré vám pomôžu vyjadriť posolstvo reklamy.

 

31. Do zobrazenej webovej adresy začleňte kľúčové slová.

 

Kľúčové slová v zobrazenej URL adrese

32. Správnou viditeľnou URL adresou uistíte používateľov, že sa dostanú na relevantnú stránku.

Testovanie reklám

33. V každej reklamnej skupine testujte aspoň 2 reklamy. Môžete aj viac, ale ťažšie sa vám budú vyhodnocovať.

 

34. Ako zabezpečíte, že testovanie bude efektívne? Nastavte rovnomenné striedanie reklám na neurčitý čas. Podmienkou je inzercia vo vyhľadávacej siete so všetkými funkciami.

 

Striedanie reklám na neurčitý čas

35. Kým testovanie vyhodnotíte, počkajte na dostatočný počet zobrazení. Čím viac zobrazení, tým relevantnejšia vzorka.

 

36. Kvalitu reklám posudzujte podľa miery prekliknutia (CTR). Ak sú vaším cieľom konverzie, bude vás zaujímať aj konverzný pomer. Tieto dva faktory sú pre vás kľúčové, pretože ich zlepšenie vám prinesie vyššiu návratnosť investícií.

 

37. Vybrali ste víťaznú reklamu? Skúste ju ešte vylepšiť a testujte ďalej.

 

38. V reklamách vylepšujte najprv nadpisy. Až potom popis a zobrazenú URL adresu.

 

39. Čo všetko môžete testovať?

 
 • nadpisy a popisný text
 • zobrazené URL adresy (bez inej zmeny v reklame)
 • benefity (napr. cenová ponuka na mieru, doprava zdarma, víkendy bez príplatku)
 • akčné slová s podobným významom (zdarma, zadarmo, zľava, akcia, výpredaj, bonus)
 • výzvy na akciu
 • vstupné stránky (z pohľadu zobrazenej URL)
 • výmena prvého a druhého nadpisu (so zachovaním významu)
 • interpunkčné znamienka (bodky, výkričníky, otázniky)
 

40. Menej výkonnú reklamu po testovaní nevymažte, len pozastavte. Môžete sa k nej spätne vrátiť a zistiť, čo nefungovalo.

 

41. Na pozastavené reklamy však myslite, keď budete prechádzať na nový web s inou URL adresou. V AdWords platí pravidlo jeden web na jednu reklamnú skupinu. Ak spustíte nové inzeráty a v rovnakej reklamnej skupine máte aj tie so starou adresou, Google neschváli vaše reklamy.

Najnovšia aktualizácia článku: 24. jún 2019

Užitočný článok? Ostaňme v kontakte

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články