15 FAQ o obsahovom marketingu

Obsahový marketing | Martin Sobek | 4. 3. 2019

FAQ o obsahovom marketingu

Kto sa pýta, ten dozvie. Máte pochybnosti o content marketingu? Či už vás motivuje zvedavosť, alebo plánujete využiť obsah vo svoj prospech, ujasnite si všetky za a proti.

O obsahovom marketingu koluje niekoľko mýtov. Niektoré prirodzene vyplývajú z toho, že oproti tradičným formám ide o pomerne neznámy druh marketingu. Moje skúsenosti hovoria, že mnohí podnikatelia o ňom nikdy nepočuli.

 

Vŕta vám v hlave neistota? Prečítajte si odpovede na často kladené otázky.

1. Čo je obsahový marketing?

Jednoznačná definícia neexistuje. Pod content marketingom si predstavte dlhodobú stratégiu, budovanie silného vzťahu s cieľovou skupinou a pravidelné publikovanie relevantného obsahu vysokej kvality.

2. Ako content marketing pomôže našej firme?

Vďaka obsahovému marketingu dokážete splniť niekoľko firemných cieľov. Od zvýšenia povedomia o značke až po zlepšenie predaja. K bežným cieľom patria aj zvýšenie návštevnosti webu, zber kontaktov a upevnenie vzťahu so zákazníkmi.

 

ciele obsahového marketingu

3. Aké typy firiem môžu profitovať z content marketingu?

Malé, stredné aj veľké firmy a prakticky v každom odvetví. Také, ktoré predávajú produkty aj služby. Efektívnu content marketingovú stratégiu vytvoríte pre B2B aj B2C publikum. Obe oblasti sa líšia len cieľmi a spôsobom, ktorým ich dosiahnete.

4. Prinesie nám obsahový marketing úspech?

Úspech v marketingu sa nedá garantovať. Závisí od množstva faktorov. Obsahový marketing vám nezaručí úspech len tým, že sa doň pustíte.

 

Content marketing na Slovensku ešte nie je natoľko rozvinutý. Skoro vo všetkých oblastiach sa môžete zlepšovať a preskakovať konkurenciu.

 

Základný predpoklad je, že ponúkate kvalitné služby a produkty. Inak vám nebude fungovať žiadny marketing, nielen obsahový.

5. Ako rýchlo uvidíme prvé výsledky?

Neponáhľajte sa. Obsahový marketing nie je vhodný, ak očakávate okamžitý prínos. Je to dlhodobá stratégia. Treba vydržať a výsledky hodnotiť až po dostatočnom čase. Kedy prídu? To je veľmi individuálne.

 

Vyššiu návštevnosť stránky, viac lajkov či zdieľaní na sociálnych sieťach pocítite skoro ihneď. Metriky a ciele ako počet dopytov, predaj alebo budovanie dôvery odporúčam hodnotiť až neskôr.

6. Ktoré obsahové aktivity sa najviac vyplácajú?

Obsahové aktivity prispôsobte publiku. Môžete písať články na firemný blog či točiť zaujímavé videá. Ak sa vaša cieľová skupina zdržiava na sociálnych sieťach, oslovte ju aj tam. Vyberte tie sociálne siete, na ktorých máte šancu získať verných fanúšikov. Výborným nástrojom je aj newsletter.

 

činnosti v obsahovom marketingu

7. Aký typ obsahu je najvhodnejší?

Na to hľadajte odpoveď vo svojom publiku. Práve znalosť cieľovej skupiny a práca s marketingovými persónami vám umožnia vytvoriť relevantný obsah.

 

Obľúbené sú blogové články, príspevky na sociálnych sieťach či videá. Ale aj e-booky a infografiky, ktoré predstavujú moderný a atraktívny vizuálny obsah.

 

Ako formáty článkov najlepšie fungujú prípadové štúdie, návody krok za krokom, ale tiež kratšie články, ktoré rýchlo a jasne riešia konkrétny problém.

 

Čo si vyberiete, závisí od cieľov vašej firmy. A spôsobu, ako obsah dostať k publiku.

8. Dokážeme zmerať výsledky obsahových aktivít?

Meranie obsahovej stratégie je náročnejšie a menej presné ako napríklad pri PPC reklame. Ako si ho uľahčiť? Najprv zvoľte ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Podľa nich sledujte súvisiace metriky. Tie vám dajú odpoveď, či sa content marketing vypláca.

9. Ktoré metriky sledovať, aby sme vedeli merať obsah a určiť ROI?

Každý cieľ a každá fáza nákupného cyklu si vyžadujú iné metriky. Nesúďte rybu podľa toho, ako sa vie šplhať po strome. So správnymi metrikami vám meranie pôjde ľahšie. Môžete objaviť výsledky, ktoré by ste inak prehliadli.

 

Čo sledovať?

 
  • metriky na stránke (zobrazenia stránky, miera okamžitých odchodov, priemerný čas na stránke)
  • metriky sociálnych sietí (zdieľania, lajky, komentáre, dosah príspevkov)
  • marketingové metriky (dopyty, konverzie)
 

metriky na stránke v Analytics

 

Ako vypočítať ROI a vyhodnotiť obsahovú stratégiu sa dozviete v tomto článku.

10. Je dôležitejšia tvorba alebo propagácia obsahu?

Obidve fázy sú dôležité. A ešte k nim pridám plánovanie. Bez plánovania neviete, čo a pre koho tvoriť. A bez tvorby nemáte čo propagovať.

 

Propagáciu však firmy často zanedbávajú. Dúfajú, že cieľová skupina si nájde obsah sama. Dá sa to, veď SEO článku na blog pomôže obsahu vyniknúť vo vyhľadávači. Ale čo ak je váš odbor presýtený a je ťažké presadiť sa v organickom vyhľadávaní?

 

Pravidelná tvorba obsahu sa nevyplatí, ak ho dostatočne nešírite na sociálnych sieťach alebo e-mailom.

11. Neprídeme o zákazníkov, keď im poradíme zadarmo? Budú mať dôvod kúpiť si naše služby a produkty?

Toto patrí k bežným mýtom o obsahovom marketingu. Ľudia od vás budú nakupovať, aj keď dostanú vzdelávanie rovno na podnose. Zvyčajne totiž nemajú čas postupovať podľa vašich podrobných návodov. Alebo sa v danej oblasti nevyznajú.

 

Predstavte si, že chcete postaviť dom a dostanete presný postup krok za krokom. Pustili by ste sa do toho? Ak áno, ako dlho by vám to trvalo? Prestali by ste chodiť do práce a stavali od svitu do mrku?

 

Príklad je to trochu pritiahnutý za vlasy, ale princíp ostáva. Ľudia nepotrebujú robiť odborné veci sami na vlastnú zodpovednosť. Nezvládli by to. Potrebujú nájsť odborníka, ktorému budú dôverovať. A na to je obsah ako stvorený.

 

Navyše, vo firme rozhodnete o tom, koľko know-how poskytnete zdarma a v akej podobe. Nemusíte rozdať všetky hodnotné informácie.

12. Aký je rozdiel medzi obsahovým marketingom a copywritingom?

Je to trochu zložité, ale rozdiel existuje. Copywriting je skôr tvorba predajných textov, ktoré sa hodia na vstupné stránky alebo do produktových popisov. Tieto texty sú však tiež súčasťou obsahu vášho webu.

 

Obsahový marketing tak zahŕňa copywriting, ale rozvíja a dopĺňa ho o ďalšie činnosti. Predajný úmysel je v pozadí. Úlohou obsahu je upútať pozornosť používateľa a postupne z neho spraviť zákazníka. Je to dlhodobá stratégia, kým copywriting sa orientuje na rýchlu akciu: napríklad objednávku produktu.

13. Keď budeme písať články, môžeme v každom tlačiť na predaj?

Rozhodne nie. Vaše publikum nie je vždy rovnaké. Nachádza sa v rozličných fázach nákupného cyklu. V každej fáze treba osloviť publikum iným spôsobom.

 

Netlačte na predaj, pretože čitateľov odradíte. Sústreďte sa na to, aby ste im poradili a pomohli vyriešiť problém. Inak bude obsah vyzerať ako reklama. A tú majú ľudia pod nosom všade, kam sa pohnú. Neotvorili váš článok, aby našli ďalšiu.

 

fázy nákupného cyklu

14. Aké sú nevýhody content marketingu?

Obsahový marketing nie je ideálne riešenie pre všetky firmy bez rozdielu. Prináša so sebou aj nevýhody.

 

Pripravte sa na časovú náročnosť celého procesu. Hlavne na začiatku, keď sa musíte zoznámiť s cieľovou skupinou a konkurenciou, vytvoriť persóny a komunikačný tón, spraviť obsahový audit a vymyslieť úvodné nápady na obsah. Od týchto aktivít po prvé výsledky môže uplynúť pomerne dlhá doba. Vyžaduje si to značnú dávku trpezlivosti.

 

Toto dlhodobé úsilie a čas vás však budú stáť aj iné formy marketingu. Obsahový v tomto nie je ničím výnimočný.

 

Nevýhodou je aj ťažšia merateľnosť. Meraním síce získate aj presné čísla, v kombinácii s inými typmi propagácie však nemusí byť jasné, či zákazníka priniesol práve obsah. A to aj kvôli oneskoreniu výsledkov.

15. Čo je na obsahovom marketingu najťažšie?

Najťažšie je vydržať a dlhodobo tvoriť hodnotný obsah. Je to cyklický proces od plánovania po vyhodnocovanie. Nedajte sa odradiť tým, že výsledky spočiatku prichádzajú pomaly. Inak nikdy nevyužijete potenciál, ktorý v sebe obsah skrýva.

Záver

Content marketing nie je dokonalý. Ale akonáhle pevne uchopíte kormidlo a získate nad ním kontrolu, dovedie vás k pozitívnym výsledkom.

 

Kľúčom k nim je aj vzdelávanie a búranie mýtov. Keď spoznáte všetky zákutia obsahu, len tak hocičo vás neprekvapí. Dokážete sa pripraviť na situácie, ktoré sprevádzajú jeho plánovanie, tvorbu aj vyhodnocovanie. A to bude vaša nová konkurenčná výhoda.

Užitočný článok? Nenechajte si ujsť ďalšie

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články