5 ťahákov, ktoré využijete pri tvorbe meta popisu

SEO copywriting | Martin Sobek | 1. 4. 2019

ťaháky pri tvorbe meta popisu

Možno vás trápi táto situácia. Zdokonalili ste SEO a tvoríte hodnotný obsah. Získali ste lepšie pozície v Googli, ale na vašu stránku stále nechodí toľko ľudí, koľko si želáte. A tým trpí predaj. Ak chcete viac návštevníkov z organického vyhľadávania, zamerajte sa na meta popisy.

Začnem jednoduchou definíciou.

Meta popis (description) je krátky text, ktorý opisuje, o čom je vaša podstránka. Informujete ním Google aj čitateľa.

Jediné miesto, kde používateľ uvidí meta popis, sú výsledky vyhľadávania v Googli. Konkrétne text pod meta titulkom (nadpisom) a URL adresou. Inak si ho môže zobraziť len v zdrojovom kóde stránky.

 

meta popis v zdrojovom kóde

Meta popis je často prvý text, ktorým môžete osloviť používateľa. Odjakživa je to faktor, ktorému sa oplatí venovať. Aj keď Google ho už dávnejšie odstavil na vedľajšiu koľaj a bráni mu priamo ovplyvniť poradie vo vyhľadávači.

 

Prečo sa zaoberať niečím, čo nevplýva na pozíciu v Googli, keď existujú ďalšie a ďalšie on-page SEO faktory? Meta popis má stále svoju silu. Jeho cieľom je priviesť návštevníka na stránku. Konkurencia na internete silnie, preto sa potrebujete presadiť a získať návštevnosť. Dajte používateľovi dôvod, aby si vybral práve vás.

 

Meta description veľa napovie o odkaze, ktorý sa objaví ako odpoveď na hľadaný výraz. Naznačuje hodnotu a schopnosť pomôcť čitateľovi.

 

Navyše, vplýva na mieru prekliknutia. CTR je dôležitý faktor. Čím viac ľudí chodí z Googlu na vašu stránku, tým ju Google vníma ako prínosnejšiu. O to viac, keď u vás návštevníci vykonajú žiadanú akciu. Napríklad vyplnia kontaktný formulár. Alebo aspoň hneď neodídu.

Čo vás čaká, keď vytvoríte atraktívny meta popis?

 • vyššia CTR v Googli
 

Vhodný meta popis zvyšuje možnosť, že používateľ klikne práve na vašu stránku.

 
 • vyššia návštevnosť
 

S vyššou CTR súvisí vyššia návštevnosť stránky.

 
 • viac konverzií
 

Máte na webe produktové stránky, popisy služieb alebo iné predajné texty s výzvou konať? Sústreďte sa na meta description týchto podstránok. Sú pre vás kľúčové, pretože používateľ na nich vykoná akciu. Objedná si produkt alebo vyplní kontaktný formulár.

 

Ak chce nakúpiť a uprednostní organické výsledky pred platenými, meta popis zohrá významnú úlohu v jeho rozhodovaní. Musí úzko súvisieť s hľadaným výrazom, vystihnúť zámer používateľa a zaujať.

 

Aby to nebolo také ľahké, do vašej snahy môže výrazne zasiahnuť Google. Niekedy úplne odignoruje meta popis a nahradí ho textom zo stránky, ktorý považuje za viac relevantný vo vzťahu k hľadanému výrazu.

 

Čo to znamená? Aj keď poctivo vyplníte všetky meta popisy, v Googli sa nakoniec môžu objaviť úplne iné texty. Ale viete sa tomu vyhnúť. Snažte sa čo najpresnejšie vystihnúť každú podstránku a berte do úvahy používateľský zámer.

 

Zapamätajte si týchto 5 kľúčových bodov, ktoré vám poslúžia ako ťahák pri tvorbe meta popisu.

1. Rozsah

Najviac 155 až 160 znakov. To je rokmi overený štandard.

 

Ideálny rozsah však neexistuje. Dĺžka meta popisov sa môže líšiť v počítači a mobile.

 

Google je aktívny v testovaní rozsahu a v roku 2018 niektorí SEO experti avizovali trvalú zmenu. Dĺžka meta popisov mohla dosiahnuť až 320 znakov.

 

dlhšie meta popisy

Nový formát dostal priestor, ale nevydržal dlho. Keď sa do Googlu pozriete dnes, všetko je po starom.

 

Ak ste minulý rok začali písať 300-znakové meta popisy, vyhľadávač ich zrejme nezobrazuje v plnej dĺžke.

 

Maximálny rozsah meta description dodržte hlavne preto, aby Google nenahradil jeho záverečnú časť tromi bodkami. Nevyzerá to lákavo a používateľovi neodovzdáte kompletnú informáciu. Na konci môže chýbať napríklad výzva na akciu, čo je veľmi dôležitá súčasť textu.

 

Nemusíte však nutne vyčerpať všetky znaky. Google môže skrátiť meta popis aj tým, že pred neho pridá dátum publikovania. Robí to tak pri blogových článkoch.

 

Na overenie správneho zobrazenia vyskúšajte nástroj, ktorý sa neriadi počtom znakov, ale pixelmi. Písmená majú rôznu šírku, preto je orientácia podľa pixelov presnejšia.

 

Získate ukážku meta popisu a uvidíte, či sa zobrazuje celý. Berte to ako základný test: realita môže byť trochu iná.

 

ukážka meta popisu

2. Zámer

Definujte zámer používateľa pre každú podstránku. Od toho sa bude odvíjať text meta popisu.

 

Uvažujte, aké informácie hľadá, keď napíše do Googlu daný výraz. Čo sa potrebuje dozvedieť, aby ste ho presvedčili na kliknutie?

 

Meta description sa musí zhodovať s obsahom podstránky. Lákajte len na to, čo naozaj obsahuje. Inak hrozí vysoký bounce rate. Používateľ sa síce dostane na web, ale nenájde, čo hľadá. A rýchlo odíde.

 

Ak sa vám podarí nadviazať na hľadaný výraz, Google nebude mať dôvod zameniť meta popis za iný text. Zvýšite tak šancu, že získate nového návštevníka.

 

Ako sa líšia zámery používateľa? Pri bežnom blogovom článku nebudete nabádať čitateľa, aby nakúpil. Ale aby si článok prečítal a zistil viac o danej téme.

 

meta popis článku na blog

Pracujete s marketingovými persónami? Pre konkrétnu persónu napíšte nielen celý článok, ale aj meta popis. To neznamená, že každý článok bude mať meta popis v rovnakom štýle. Články sa líšia napríklad fázou nákupného cyklu. Podobne ako persóny.

3. Kľúčové slovo

Kľúčové slovo patrí do meta popisu. Napriek tomu, že nemá priamy dosah na SEO.

 

Predstavte si, že niečo hľadáte v Googli. Ak sa hľadaný výraz v nejakej podobe vôbec nevyskytne v meta titulku a meta popise, budete vnímať daný odkaz ako relevantný? Asi nie.

 

Kľúčové slová v meta description potvrdzujú súvis s hľadaným výrazom a nadväzujú naň. Dokazujú, že používateľovi viete pomôcť. Musia však pôsobiť prirodzene.

 

Navyše, Google ich zvýrazní hrubým písmom. Takže sa nedá povedať, že kľúčové frázy ignoruje. Práve naopak. Dáva používateľovi signál, aby sa podľa nich orientoval.

 

zvýraznené kľúčové slová v meta popise

4. Výzva na akciu

Môžete tróniť na prvej pozícii v Googli, ale bez návštevnosti vám to bude nanič. Výzva na akciu (CTA) pomáha presvedčiť používateľa, aby navštívil váš web.

 

Meta popis funguje ako pozvánka na stránku. Nesmie v ňom chýbať akcia a motivácia. Povedzte používateľovi, čo od neho očakávate. Môžete vyzdvihnúť to najdôležitejšie: čo sa dozvie, naučí alebo získa.

 

Základné príklady:

 
 • Zistite viac.
 • Vyberte si u nás.
 • Získajte cenovú ponuku.
 

výzva na akciu v meta popise

5. Originál

Meta popisy majú byť špecifické a originálne. Neopakujte ich v rámci webu.

 

Chápem, že tu nastáva problém hlavne pre e-shopy. Niektoré produkty sa takmer úplne zhodujú a môže byť náročné opísať ich iným spôsobom.

 

Nemusíte však vymýšľať nič extra kreatívne. Stačí vymeniť slovosled, použiť synonymá a pridať inú výzvu na akciu.

 

Je tu ešte jedna možnosť: nevyplniť meta popis. Google ho nahradí útržkom textu zo stránky. Ale ktorým? To neovplyvníte. Nemáte pod kontrolou, čo presne zobrazí. Hazardujete s tým, ako si potenciálny zákazník zapamätá vašu značku. Môže to ohroziť váš úspech na trhu.

 

Ak nemáte čas písať množstvo originálnych meta popisov naraz, Google odporúča postupovať podľa priority. Najprv ich vytvorte pre hlavnú stránku a podstránky, ktoré majú najviac návštevníkov a sú pre vás najdôležitejšie.

 

Meta popis špecificky opisuje, o čom je vaša podstránka. Máte v ňom priestor na zaujímavé technické parametre alebo oznam o aktuálnej akcii. Technické detaily musia naozaj zaujať a lákať na kliknutie. Ak píšete o zľave, presne uveďte, koľko zákazník ušetrí. Čísla pútajú pozornosť.

Sumár: 5 ťahákov pri tvorbe meta popisu

 • Dodržte maximálny rozsah 155 až 160 znakov.
 • Myslite na zámer používateľa.
 • Pridajte kľúčové slovo.
 • Vyzvite používateľa na akciu.
 • Neopakujte meta popisy v rámci webu.

Najnovšia aktualizácia článku: 5. október 2020

Užitočný článok? Nenechajte si ujsť ďalšie

Najnovšie rady a tipy zdarma na váš e-mail.

Raz mesačne.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

Podobné články

Referencie

Začiatkom roka 2019 sme sa rozhodli, že potrebujeme zmenu a skúsime reklamu v Googli, ktorá bola pre nás veľkou neznámou. Výsledky spolupráce s Klucove-slova.sk zhrniem do jedného slova: TOP. Podnikanie sme rozbehli v iných číslach. Počet objednávok nám narástol o 70 % a spolupráca je pre nás veľkým prínosom. Ceníme si aj rýchle reakcie na naše požiadavky, profesionálny prístup, spoľahlivosť a dobre mienené rady.

Oplotenienakluc.sk, PPC reklama

Náš web si žiadal dizajnovú aj obsahovú úpravu a Klucove-slova.sk sme oslovili s požiadavkou na nové, pútavejšie texty. Dodané texty sa nám páčili a splnili svoj účel aj z hľadiska optimalizácie pre vyhľadávače, keď v SEO teste dosiahli 91 %.

Ceremony.sk, SEO copywriting

Môžem potvrdiť, že firma Klucove-slova.sk nám vylepšila štatistiky nad očakávanie. Efektívne rozdeľuje a spravuje financie na Google reklamu. Oceňujem ochotnú komunikáciu a rýchle reakcie na potrebné zmeny v účte. Veľmi ma teší aj taká pridaná hodnota, akou sú rady na vylepšenie webových stránok. Môžem len odporučiť.

Markizy.sk, PPC reklama

Najnovšie články